Longevity - Att leva ett långt och friskt liv

Feb 09, 2026

 

Idag vill jag dela med mig av en artikel som MD Mark Hyman har skrivit. Jag har följt honom en längre period och tycker att han alltid förklarar väldigt enkelt och lättförståeligt kring inflammation, kosthållning och livsstil.
Det skrivs mycket just nu om ämnet Longevity och även forskningen verkar söka nycklar till att vi faktiskt ska behålla hälsan långt upp i åldrandet.

Det jag tycker är intressant är hur vi faktiskt med olika insatser i vår livsstil kan påverka vår biologiska ålder. Det ger hopp och en känsla av att jag besitter en stor del av makten till förändring själv.

Här ett litet klipp från artikeln:

"Vi föds med en viss genuppsättning. Men det är inte generna som bestämmer vår hälsa, utan vad vi gör med dem, förklarar Mark Hyman. ”Dina gener är inte ditt öde. De laddar vapnet, men det är din livsstil som håller fingret mot avtryckaren. Din livsstil driver din hälsa och avgör din livslängd.”

Det finns en kronologisk ålder – och det finns en biologisk ålder. Den kronologiska åldern, hur många år vi har levt, kan vi inte göra så mycket åt. Det finns däremot mycket vi kan göra för att påverka den biologiska åldern. Enligt Mark Hayman kan vi både påskynda den och vrida den tillbaka – beroende på hur vi lever. Hälsa och longevity (ett långt liv) är vårt naturliga tillstånd, menar han. Men bara om vi förstår hur vår kropp fungerar och vad den behöver."

HÄR hittar du hela artikeln 

Hoppas den kan inspirera till nya goda vitala hälsobeslut framåt!