Hur kan jag minska sötsuget?

Jun 02, 2025

 

Så ofta jag får den frågan, särskilt från nya följare och det är också en vanlig anledning för många som går med i mitt 12 månaders program, Hälso- & Mentorsprogrammet för kvinnor.

Tänk om det fanns en quick fix vad gäller detta. Jag önskar att så vore fallet och att jag kunde svinga mitt trollspö och vips var det borta. Det är ju inte så att jag själv är helt fri från sötsug. Nej då, det finns många bra dagar men även dom som är sämre. 

Jag är ju en lösningsfokuserad kvinna men innan jag går in på just detta vill jag att du ställer dig själv några frågor:

1. Vilken tid på dagen kommer detta?
2. Finns situationer/omständigheter som är återkommande med sötsuget?
3. Har du skrivit kostdagbok för att verkligen se vad du äter och dricker under en veka. OBS, utan att försköna (smile).

 

Sötsug kan bero på flera saker, här några exempel;

  • Sömnbrist är en vanlig orsak; du startar med lågt kortisol = låg energi och tröttheten kommer redan på fm och eskalerar under dagen. Ofta efter du ätit.
  • Du väntar för länge med att fylla på förråden; glömmer alltså bra mellis.
  • Skräpmat som får blodsockret att svaja mest hela dagen. Brukar starta med en dålig frukost; mackor, kaffe, jos, yoghurt och liknande.
  • Stress; prioritering av jobb, andras behov, tidsoptimism, bokar in för mycket, prokastrinering mm. Allt detta skapar känslor av att inte räcka till/tappa bort sig själv. Vi söker tröst och tror vi är sötsugna men i själva verket är vi så uppe i varv och andetagen ligger ytligt i bröstkorgen, vagusnerven har inte varit inkopplad på länge och vårt parasympatiska nervsystem har loggat ut.

 

Vad kan man göra med maten?
I mitt arbete som kostrådgivare och coach tror jag väldigt starkt på att lägga energin på rätt saker. "Det jag fokuserar på det växer." Vi ska givetvis inte fokusera på vårt sötsug utan istället lägga vår energi på vad jag kan äta mer av som balanserar detta. För visst är det så att om jag får vågskålen att tippa över till det där som är bra, då kommer också det dåliga att minska helt naturligt. Eller hur? Det får ju inte plats hur mycket som helst i vågskålarna och väljer jag mer av det goda ... ja du förstår hur jag resonerar.

Därför: gör en veckoplan och handla hem rejält, betyder mycket mer än du brukar, och bestäm dig för att äta dubbelt så mycket grönsaker, fermenterat, baljväxter och bär som möjligt.
Jag kan nästan garantera att du automatiskt kommer att minska ner på det som är ogynnsamt för dig.
Låter det enkelt? JA - gör det! NEJ - gör det ändå, en ny vana kommer bryta ny mark under fötterna och skapa nya goda hälsosteg framåt. Jag har sett det väldigt många gånger och jag vet att det fungerar.

"Det vi fokuserar på det växer" Mera grönt ger mindre sug!

 

 

Om du vill hänga på mitt event Gröna Juni som jag kör 1-14 juni 2025 i min Facebookgrupp så får du en extra skjuts där vi inspirerar och peppar varandra och jag kommer gå live i eventet flera gånger i veckan för att lyfta upp frågor, tips och recept. Gå in i Facebookgruppen "Mickelsbackas Antiinflammatoriska Kost" och klicka på Evenemang och anmäl dig där. 

Jag ser fram emot att trampa upp nya hälsostigar med dig - hoppas vi ses!
Maria Mickelsbacka 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Cras sed sapien quam. Sed dapibus est id enim facilisis, at posuere turpis adipiscing. Quisque sit amet dui dui.

Call To Action

Stay connected with news and updates!

Join our mailing list to receive the latest news and updates from our team.
Don't worry, your information will not be shared.

We hate SPAM. We will never sell your information, for any reason.