Samarbete - BaraBraMat
Â
Deras motto âAllt du egentligen behöverâ har funnits med sedan starten 2012.
"AlltsĂ„ den mat du behöver för att mĂ„ bra. Mat som ger minst negativ pĂ„verkan pĂ„ miljön och som samtidigt Ă€r den mest nĂ€ringsrika och goda. Bra mat Ă€r för oss obesprutade rĂ„varor av god kvalitet."Â
Passa pĂ„ att fylla pĂ„ med basvaror nu inför julen. Mina följare fĂ„r fram till 15 dec 10% pĂ„ sina köp i webshopen pĂ„ hela sortimentet. OBS! gĂ€ller endast i webbutiken och kan inte kombineras med andra rabattkoder. PĂ„ bloggen kan du lĂ€sa mer om samarbetet.Â
Â
Rabattkod: Mickelsbackas jul 23
GĂ„ direkt till barabramat.se
Â
Nedan nÄgra produkter som jag sjÀlv gillar skarpt och kan rekommendera sÄ hÀr inför julen. Se Àven recept lÀngst ner pÄ sidan.

Chikko No Coffe
Bra kaffeersÀttare, se recept lÀngst ner pÄ kaffefri midvinterlatte.
Den perfekta ersÀttaren till kaffe! Jag har mÄnga följare och kursdeltagare som lyckats fasa ut kaffet genom att ersÀtta med detta alternativ. SjÀlv gillar jag att pimpa den extra med mera kryddig smak. DÀrför bjuder jag ocksÄ pÄ mina tvÄ recept pÄ en kaffefri tomtelatte och hur du Àven kan göra din egen pepparkakskrydda att anvÀnda i latten eller i baket.
BestÀllMörk choklad, Storm & Bille
En liten chokladfabrik i Göteborg som hittat smÄ lokala aktörer pÄ olika kakaoplantager dÀr rÀttvisa arbetsförhÄllande rÄder.
Jag har en akilleshÀl och det Àr mörk choklad. SÄ nÀr julen kommer brukar jag försöka hitta det dÀr lilla extra. Jag gillar ocksÄ tanken med att stötta lokala mindre producenter, sÄ nu blev jag glad nÀr jag sÄg detta mÀrke.
BestÀll

Russin, nötter & nötsmör
Det brukar gÄ Ät en del bÄde före och under julen. Mycket av det vi bakar inför julen innehÄller nötter och torkad frukt. Det Àr bra att tÀnka pÄ att det kan vara ganska tungsmÀlt för magen. BlötlÀgg dÀrför dessa över natten innan anvÀndning. Man kan dÄ vÀlja att torka nötterna i ugnen pÄ max 50 grader tills dom Àr helt torra och sen förvara dom i glasburk i kylen. DÄ slipper man göra blötlÀggningen varje gÄng man ska Àta dom.
Nötsmör anvÀnder jag ocksÄ bÄde i mina smoothies, bakverk och dressingar. Tahini Àr t ex utmÀrkt att blanda med olika smaksÀttare för att variera sina pÄlÀgg. Min favorit av alla nötsmör Àr mandelsmör som för mig ger den dÀr runda söta smaken.
BestÀllHudvÄrdsmÀrket Care of Gerd frÄn norra Sverige
Fin-fin julklapp till dig sjÀlv eller nÄgon som verkligen bryr sig om sin hud.
Naturlig svensktillverkad hudvÄrd med inspiration frÄn lapplÀndska naturen. Av EKO rÄvaror och lokala ingredienser som lingon, hjortron och blÄbÀr.
BestÀll
Recept No-Coffee-midvinterlatte
Â
2 tsk Chikko No Coffee (cikoriapulver)
1 tsk egen pepparkakskrydda
Hett vatten
VÀxtmjölk
Toppa med kardemumma eller valfri krydda
Â
LÀgg Chikko No Coffee i en kopp tillsammans med pepparkakskryddan. HÀll pÄ hett vatten 3/4 av koppen.
VÀrm och skumma vÀxtmjölken och fyll upp till kanten.
Toppa med valfri malen krydda.
Mums!
Â
Recept egen pepparkakskrydda (du hittar ingredienserna i webshopen)
Â